Duyurular

14/04/2022 1.0.0 Sürümünün Çıkışı Onaylandı

"eFootball™ 2022" 1.0.0 güncellemesi 14 Nisan 2022 tarihinde yayınlanacak.

"Dünyanın dört bir tarafındaki futbolseverlere daha önce eşi benzeri görülmemiş bir gerçekçilikte yeni bir futbol oyununun tadını çıkarma fırsatı sunmak istiyoruz."
Bu kararlılıkla, eFootball™ 2022 için iki yıl sürecek bir geliştirme sürecine girdik. Ancak oyunu zamanında çıkarmaya o kadar fazla odaklandık ki en önemli şey olan kaliteyi göz ardı ettik.
Doğal olarak da, haklı gerekçelerle hayal kırıklığına uğramış olan kullanıcıların olumsuz incelemeleriyle karşı karşıya kaldık.

Geliştirme ekibimiz, saygıdeğer kullanıcılarımızın güvenini kazanmak ve oyunu, dünyanın dört bir tarafındaki futbolseverler için daha keyifli hâle getirmek için o zamandan beri sıkı bir şekilde çalışıyor.
Oyunu iyileştirme kararlılığımızın bir parçası olarak yeni komutlar ve modern futbol oyunlarında yaygın olan birçok unsur (hem ofansif hem defansif) ekledik. Ayrıca keyifli bir oyun deneyimi sunabilmek için oyunun dengesini yeniden ayarladık ve hataları düzelttik.

Tüm bu değişiklikler; değerli fikirleriniz, oyun içindeki anketlerden ve "gerçek sesiniz" olan sosyal medya gönderilerinden topladığımız kullanıcı geri bildirimleri sayesinde mümkün olabildi.
Bu fikirlerin birçoğu, bizi mümkün olan en iyi oyunu yaratmaya teşvik ediyordu. Geri bildirimlerin samimiyeti bize ilham verdi ve küresel bir sağlık krizinin ortasında bile ekip olarak başarıya ulaşabildik. Bunun için tüm içtenliğimizle size teşekkür etmek istiyoruz.

Her ne kadar oyunun ilk çıktığı geçen eylül ayından itibaren 6 ay geçmiş olsa da nihayet kendimizden emin bir şekilde sunabileceğimiz bir kalite seviyesine ulaşabildik. Bu nedenle de 1.0.0 sürümünü çıkarmaya karar verdik.
Gelecekteki güncellemelerde uygulayacağımız daha fazla işlevin olduğundan emin olabilirsiniz, bu yüzden gelecekte paylaşacağımız bilgiler için takipte kalın. Bu sırada bu "Yeni Futbol Oyunundan" keyif almanızı umuyoruz!

1.0.0 Sürümündeki İyileştirmeler ve Yeni Unsurlar

Değerli geri bildirimlerinize yanıt olarak ve herkes için daha keyifli bir "Yeni Futbol Oyunu" yaratma hedefimizi gerçekleştirmek için oyuna çok çeşitli düzeltmeler ve yeni özellikler ekledik. Şimdi, yaklaşan güncellemenin öne çıkan taraflarına göz atalım.

Defans Kontrollerindeki Değişiklikler ve "Pres İste" İşlevinin Eklenmesi

Aldığımız geri bildirimlerin çoğunda defanstan bahsediliyordu. Çoğunuz özellikle defans yapmanın ve topu geri kazanmanın ne kadar zor olduğundan bahsettiniz.
Defansla ilgili oyunların önceliklerini gözden geçirdikten sonra defansı daha sezgisel hâle getirmek için varsayılan düğme ayarlarını değiştirmeye karar verdik. Ayrıca önceki oyunlarda olan baskı yapma komutları da oyuna tekrar eklenecek.
İlaveten, topu daha proaktif bir şekilde geri kazanabilmeniz için "Omuzla Müdahale" adında yeni bir komut ekledik.

Baskı: Topu ayağında tutan rakibe baskı uygulayarak topu geri kazanın.
Yakından Takip Et: Topu süren rakibe hafif çömelmiş bir duruşla ve daha hassas adımlarla baskı yapın. Bu aynı zamanda pasları ve şutları engellemek için de etkilidir.
Omuzla Mücadele: Rakip oyuncuyu omzunuzla iterek topu geri kazanın. Özellikle top, rakibin ayağının uzağındayken veya rakip, topu sıkıştırmaya çalışırken etkilidir.

Bireysel defansa ek olarak takım defansını da yeniden değerlendirdik. Bu kapsamda, oyuna "Pres İste" komutu da eklendi. Birkaç oyuncunun topun peşine düşmesine ek olarak diğer takım arkadaşları da pas koridorlarını engelleyerek ve defans hattını ileri çıkararak topun geri kazanılması için birlikte çalışır.

Bu ilave işlevlere ve değişikliklere ek olarak, daha tepkisel ve sezgisel bir defans deneyimi sunmak için defansın temelini oluşturan diğer oyun unsurlarında da çeşitli değişiklikler yaptık.

Pas Verme İyileştirmeleri ve Yeni "Dudak Uçuklatan Pas" Komutu

Defansın dışında, pas vermeyle ilgili de pek çok geri bildirim aldık. Birçoğunuz, pasların çok yavaş olduğunu ve zorlama olmadan yapılan çok fazla pas hatasının olduğunu belirttiniz. Bu geri bildirimler ışığında, oyun dengesine ve tatmin edici kontrollere odaklanarak oyunda iyileştirmeler yaptık.

Oyunun temposunun, önceden bahsettiğimiz defansla ilgili iyileştirmelerle uyumlu olması için genel olarak pas hızını artırdık. Dahası, topun sekmesini bir hızlanma kuvveti olarak kullanan bir mekanizma uyguladık. Bu özellik tek paslar verilirken faydalıdır çünkü bu mekanizma sayesinde topun hızı artar. Tüm bu değişikliklerin sonucunda, günümüz futbolunun önemli bir unsuru olan "ritmik pas verme oyunu" ortaya çıkıyor.

Pas hatalarıyla ilgili olarak, bunların pas verme sırasında ve sonrasında pas veren oyuncunun ve pası alan oyuncunun eylemlerinden kaynaklandığı sonucuna vardık. Bu kapsamda, şu hususlarla ilgili olarak düzeltmeler uyguladık:
- Paslar için gelişmiş hedef belirleme kararları
- Pas alırken gelişmiş YZ karar verme süreçleri
- Pas alırken gelişmiş hareketler
Bu düzeltmelerden sonra doğal olmayan pas verme hatalarının gerçekleşme oranı önemli ölçüde azalmıştır.

Buna ek olarak, pas vermeyi daha keyifli hâle getirecek bir unsur olarak topa çeşitli özel eğimlerle vurmayı mümkün kılan "Dudak Uçuklatan Pas" komutlarını ekledik. Bu komutlarla hücum ritmini belirleyebilir ve o sonuca ulaşmanızı sağlayan son pası verebilirsiniz.

Yüksek Tatmin Sağlayan Ek Şut Eğrileri

Şut çekmeyle ilgili olarak şu 2 hususta belirli iyileştirmeler yaptık:
- Gerçekçiliğe ve tatmin etmeye odaklanan şut çekme hızı iyileştirildi
- Maç koşullarını daha uygun bir şekilde yansıtmak için hedefi bulan şutların oranı ayarlandı

İlaveten, keskin "Dudak Uçuklatan Şut" gibi her durum için çok çeşitli şut varyasyonlarını ve eğrilerini oyuna ekliyoruz. Böylece çok çeşitli ve gerçekçi gol anları yaşayacağınızı düşünüyoruz.

Gelişmiş Top Sürme İşleviyle Stratejik Evrim

Top sürme manevra kabiliyetiyle ilgili olarak, gerçekçi hareketler aracılığıyla tatmin edici bir ikili mücadele deneyimi sunmak için şu hususlarda önemli iyileştirmeler yaptık:
- Daha iyi top takibi isabeti ve sol çubukla verilen komutlara daha iyi tepki
- Hızlı Koşma komutları için iyileştirilmiş tepki

Diğer işlevsel geliştirmelerin arasında yeni "Keskin Dokunuş" komutu için gelişmiş tepki ve top davranışlarının yanı sıra daha basit çalım girdileri yer almaktadır. Bu iyileştirmelerin, rakip defans oyuncularına karşı keyifli bir düello deneyimi yaratmasını umuyoruz.

Gelişmiş Çevrimiçi Bağlantı

Çevrimiçi bağlantıların kararlılığını geliştirmek ve geçersiz maçların sayısını azaltmak için bu oyundan itibaren bir istemci-sunucu sistemini kullanmaya karar verdik.
Ayrıca sürekli olarak online maçların tepki süresini iyileştirmenin yollarını arıyoruz.
En iyi futbol deneyimini sunmak için güncellemeden sonra durumu takip edeceğiz ve gerektiği takdirde iyileştirmeler yapacağız.

Oyun Planı İçin Ek Özellikler

Birtakım sorunları düzeltmenin yanı sıra bazı sevilen işlevleri geri getirmek için Oyun Planı'na şu ek özellikleri ve değişiklikleri uyguladık:
- "Dizilişi Değiştir", "Bireysel Talimatlar", "Otomatik Ayarlar", "Alt Taktik", "Veri yönetimi" gibi ek özellikler
- Daha iyi yanıt verme özelliği için gelişmiş işleme yükü

Bu, buz dağının sadece görünen kısmı; oynanışla ilgili başka birçok özellik ve düzeltme de ekledik. Lütfen takipte kalın, yaklaşan güncelleme yayınlandığında bu "Yeni Futbol Oyununu" tüm detaylarıyla anlatacağız!

"Rüya Takım" ile Yeni Takım Kurma

Önceden "Yaratıcı Takım" olarak tanıtılan ve kendi takımınızı kurabildiğiniz bu oyun modu, yaklaşan güncellemede "Rüya Takım" adıyla eklenecek. Tabii değişen tek şey ismi değil; kendi rüya takımınızı yaratabilmenizi sağlamak için başlangıçtaki fikirlerimizin birçoğunu yeniden düzenledik.
"Rüya Takım", en güçlü oyunculardan ve menajerlerden oluşan bir takım kurmaktan ibaret değil.
Bu modda, sözleşme yaparken en sevdiğiniz oyuncuları ve menajerleri seçebileceksiniz. Ardından oyuncularınızı geliştirerek kişisel oyun tarzınıza uygun hâle getirebilirsiniz; yani takımınızı istediğiniz gibi şekillendirmek için neredeyse sonsuz özgürlüğe sahip olursunuz.
Hem en sevdiğiniz hem de kendi geliştirdiğiniz oyuncularla "kendi Rüya Takımınızı" kurun ve kendi futbol tarzınızı hayata geçirin. Dünyanın dört bir tarafından "Rüya Takımlara" karşı oynayın ve dünyadaki kullanıcı sayısı kadar farklı futbol ideolojilerinin yer aldığı devasa mücadelelerde yer alın.

"eFootball™ 2022" Mobil Sürümü Hakkında

"eFootball™ 2022" mobil sürüm güncellemesinin gecikmesi nedeniyle bir kez daha özür dilemek isteriz.
Geliştirme ekibi; yayınlanacak sürümün, saygıdeğer kullanıcılarımızın hak ettiği en yüksek kalitede çıkması için oyunun mobil sürümü üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyor.
Mobil sürüm güncellemesinin çıkışıyla ilgili olarak yakında bir duyuru yapacağız. Bu esnada, sabrınız için teşekkür ederiz.

Sayıları giderek artan kullanıcılarımıza en iyi futbol deneyimini sunmak için 1.0.0 sürümünden sonra da oyunu iyileştirmek üzere çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi değerli geri bildirimlerinizi memnuniyetle karşılıyoruz.
14 Nisan'ı takvimlerinize not edin, bu tarihte daha fazla bilgi paylaşmayı planlıyoruz.
eFootball™'a vermiş olduğunuz sürekli destek nedeniyle teşekkür ederiz.